U okviru projekta „Izvrsnost i učinkovitost u visokom obrazovanju u polju ekonomije – E4” sufinanciranom od strane Europskog socijalnog fonda izrađen je standard zanimanja u polju ekonomija za područje informatike sukladno potrebama gospodarstva i načelima Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (HKO).
U operativnom smislu, radna skupina za Poslovnu informatiku, sastavljena od sveučilišnih stručnjaka iz područja informatike s javnih ekonomskih fakulteta u Republici Hrvatskoj i Sveučilišta, odnosno sveučilišnih odjela za ekonomiju i poslovnu ekonomiju, predložila je standard zanimanja pod nazivom Rukovoditelj poslovne informatike.
Prilikom definiranja poslova i kompetencija koje bi rukovoditelji poslovne informatike trebali posjedovati, na kategorije poslova koje su prethodno bile zadane HKO metodologijom (Analiziranje, planiranje i organizacija rada, Istraživanje, razvojni poslovi, inovacija, Osiguranje kvalitete , Operativni poslovi vezani uz zanimanje, Administrativni poslovi, Komercijalni poslovi, Komunikacija i suradnja s drugima te Zaštita zdravlja i okoliša) dodane su tri kategorije poslova koje su specifične za zanimanje rukovoditelja poslovne informatike (Razvoj i upravljanje IT sustavom, Upravljanje projektima i promjenama i Upravljanje specifičnim IT rješenjima).
Temeljem navedenog oblikovana je finalna verzija ankete za IT poslodavce i IT zaposlenike. Ista je u razdoblju listopad-studeni 2019. putem polustrukturiranog intervjua provedena u IT poduzećima u gradovima partnerskih institucija (Split, Zagreb, Osijek, Dubrovnik, Zadar, Pula, Opatija) s ciljem da odabrani broj poslodavaca i zaposlenika ocjeni važnost svake vrste posla za radno mjesto, te potrebnu razinu stručnosti za obavljanje pojedine vrste posla.
Svaki ispitanik je kao stručnjak iz prakse imao mogućnost predložiti nove poslove ili kompetencije koje je smatrao nužnima za standard zanimanja „rukovoditelj poslovne informatike”. Temeljem obrađenih rezultata ankete formiran je popis ključnih poslova na radnom mjestu i pripadajućih pojedinačnih kompetencija, zatim popis skupova kompetencija sa pripadajućim kompetencijama, te su izrađena 2 strateška dokumenta:
- Obrazac HKO SZ – Zahtjev za upis standarda zanimanja: Rukovoditelj poslovne informatike,
- Obrazac HKO SK – Zahtjev za upis standarda kvalifikacija: Magistar poslovne ekonomije za Poslovnu informatiku.
U Zahtjevu za upis standarda kvalifikacije Magistar poslovne ekonomije za Poslovnu informatiku predloženi su skupovi učenja, odnosno sadržaji kojima se postižu ishodi učenja usklađeni sa potrebama IT radne prakse i IT tržišta rada.
Definirani skupovi učenja uključuju 5 obaveznih sadržaja kako slijedi:
- IT menadžment
- Digitalno poslovanje
- Upravljanje poslovnim procesima i dokumentima
- Poslovna analitika i metode potpore odlučivanju
- Diplomski rad
Definirani skupovi učenja uključuju i 5 izbornih sadržaja kao što su:
- Organizacija i skladištenje podataka
- Organizacija i upravljanje PIS-a
- Razvoj poslovnih aplikacija
- Upravljanje inovacijama i promjenama
- Web tehnologije
- Simulacijsko modeliranje i simulacijske igre
U zadnjoj fazi Projekta, prema planu aktivnosti unaprjeđenja studijskih programa na preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom studiju Poslovna ekonomija, smjer Informatički menadžment u razdoblju ožujak 2021 – veljača 2022 analiziraju se aktualni elaborati preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Poslovna ekonomija, smjer Informatički menadžment na Ekonomskom fakultetu u Splitu.
Osmišljena je i matrica povezanosti skupova ishoda učenja predloženog standarda kvalifikacija i ishoda učenja postojećih studijskih programa. Trenutno je u tijeku razmatranje kritičnih pitanja provjere osiguravaju li postojeći studijski program postizanje standarda kvalifikacije. Iz nalaza ove provjere na kraju Projekta izraditi će se integralni prijedlog unaprjeđenja studijskih programa iz područja poslovne informatike.