Sveučilište u Splitu, Ekonomski fakultet
Ekonomski fakultet Sveučilišta u Splitu u grupi je najstarijih fakulteta na splitskom sveučilištu koje je prema Times Higher Education 2021, zauzelo 801.-1000. mjesto na svjetskoj rang listi sveučilišta te je po prvi put rangirano u 10 od 17 ciljeva održivog razvoja kao jedino sveučilište u RH što ga svrstava u 4% najboljih na svijetu. Od 1974. godine Ekonomski fakultet u Splitu predstavlja mjesto znanstvene izvrsnosti, inovativnosti, kreativnosti, međunarodne suradnje, društveno odgovornog djelovanja te visoke poslovne i međuljudske etičnosti.
Znamo da je ekonomija svuda oko nas. I kada nismo svjesni, ekonomsko promišljanje vodi nas gotovo do svih odluka koje donosimo kroz život, a 126 zaposlenika Fakulteta svakodnevno je svjesno živi te znanstveno i stručno podučava ili daje potporu procesu transfera znanja. Od 2019. godine Ekonomski fakultet u Splitu je nositelj prestižne EPAS akreditacije za studij Poslovne ekonomije. Ova međunarodna oznaka koju dodjeljuje The European Foundation for Management Development (EFMD) predstavlja najviši dokaz kvalitete studijskog programa, te dolazi kao kruna naše posvećenosti kontinuiranom poboljšavanju studijskih programa i pripreme za izazove globalizacije. EPAS oznaka postavlja Ekonomski fakultet u Splitu u sam vrh studijskih programa Poslovne ekonomije u svijetu kojima je kvaliteta potvrđena ovom zahtjevnom međunarodnom akreditacijom.
Kao visokoškolska ustanova uključena u razvoj sadašnjih i budućih menadžera, Ekonomski fakultet u Splitu obvezao se provoditi „Principles for Responsible Management Education“ (PRME), izvještavati o napretku svim našim dionicima i razmjenjivati učinkovitu praksu povezanu s tim Načelima s drugim akademskim institucijama. Svjesni smo da naše vlastite organizacijske prakse služe kao primjer vrijednosti i stavova koje prenosimo našim studentima. Dugogodišnja je tradicija Ekonomskog fakulteta u Splitu (EFST) prihvaćanja vrijednosti etike, društvene odgovornosti i održivosti. Ta se predanost ogleda u svim ključnim područjima našeg rada: poučavanju, istraživanju i cjeloživotnom učenju. Stoga i ne čudi što smo napredni član ove UN Global Compact inicijative, te imamo uspostavljene institucionalne strukture koje podržavaju ova načela.
Ponosni smo što smo vodili i vodimo, što smo sudjelovali i sudjelujemo u brojnim međunarodnim i lokalnim istraživačkim projektima koji za cilj imaju bolje razumijevanje potreba društva kao i stvaranju inovativnih rješenja. Mentoriramo, podučavamo i osnažujemo naše studente od nastavnih aktivnosti, preko aktivnosti Centra za društveno korisno učenje, Studentskog poslovnog inkubatora iz kojeg je poniklo preko 20 poslovnih subjekata do stručnih praksi u brojnim domaćim i međunarodnim poduzećima. Kroz Centar za cjeloživotno obrazovanje i obrazovanje odraslih aktivno sudjelujemo u transferu ekonomskih znanja od najmanjih nogu do nadogradnje znanja stručnjaka i profesionalaca.
Kontinuirano snažno potičemo sve oblike međunarodne suradnje; od svih oblika razmjene studenata s ciljem obogaćivanja studentskih, poslovnih i životnih iskustava, izgradnje tolerancije, te proširivanja vidika u svakom pogledu do znanstvenog aspekta suradnje s najboljim svjetskim istraživačima. Jedina smo znanstvena institucija u Republici Hrvatskoj koja surađuje s UNESCO-om na prestižnom međunarodnom projektu „European Union’s Horizon 2020 Research And Innovation Programme“. Organizator smo „Challenges of Europe“ jedine znanstvene konferencije u ovom dijelu Europe koja na naše prostore dovodi dobitnike Nobelove nagrade iz ekonomije, a koja nudi najsuvremenija znanja te ekskluzivne mogućnosti umrežavanja kao i međunarodnih ljetnih škola s ciljem pružanja najboljeg iskustva studiranja u prekrasnom gradu Splitu u društvu eminentnih svjetskih znanstvenika i stručnjaka.
Dom smo regionalnog ureda Europskog dokumentacijskog centra (EDC) koji djeluje kao referentna točka za informiranje građana o Europskoj uniji, diseminacija službenih publikacija i dokumenata Europske unije te promicanje vrijednosti na kojima se temelji Europska unija. Moderna i arhitektonski impresivna zgrada Ekonomskog fakulteta u Splitu, smještena u jednom od najmodernijih i najfunkcionalnijih kampusa u ovom dijelu Europe i predstavlja zaokružen sustav prostornog i tehnološkog modela u skladu s potrebama nastave i ostalih aktivnosti te ima sve pretpostavke za ostvarivanje široke lepeze aktivnosti koje Fakultet danas razvija. Zgrada Fakulteta se prostire na 11 000 m2 sa 2155 sjedećih mjesta podijeljenih u najsuvremenije opremljenih 18 dvorana, 4 vijećnice, 4 informatička laboratorija za nastavu i jedan za potrebe studenata.
Slijedeći svoju misiju i viziju, Ekonomski fakultet u Splitu nastoji služiti kao platforma na kojoj se različiti dionici susreću, razmjenjuju znanja i iskustva te surađuju ka zajedničkom cilju izgradnje održivog društva i bolje budućnosti za nas i generacije koje dolaze. Znanstvenici, studenti, profesionalci iz različitih područja rada, aktivisti, vizionari, inovatori, kreativci itd., svi su dobrodošli da upotpune zajedničku uspješnu priču implementiranja pozitivnih promjena sada, u društvo budućnosti.
Misao vodilja kroz sve aktivnosti Ekonomskog fakulteta u Splitu je vizija svijeta koji počiva na snažnim, rezilijentnim i samoodrživim lokalnim zajednicama koje pokreću inovativne inicijative, obnovljivi izvori energije, sigurni i dobro plaćeni poslovi, te uravnotežen život pojedinaca i društva u cjelini. Život (a posebno poslovni život!) sastoji se od mnoštva izazova i neplaniranih događaja u kojima su znanje, sposobnost prilagodbe i stav ono što odlučuje o ishodu situacije. Zato Ekonomski fakultet u Splitu osnažuje, motivira i priprema za „naviganje kroz izazove“.
Sveučilište u Rijeci, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu (FMTU) je jedina sveučilišna ustanova u RH u potpunosti usmjerena na edukaciju i znanstveni razvoj kadrova u području turizma, ugostiteljstva i održivoga razvoja, koja izvodi programe preddiplomskoga i diplomskoga sveučilišnog studija, poslijediplomskoga doktorskog studija, kao i programe cjeloživotnoga obrazovanja. Znanstvena, nastavna i stručna aktivnost Fakulteta prepoznata je ne samo u RH već i u široj regiji (UNWTO TedQual akreditacija preddiplomskog studijskog programa Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu, doktorski studij Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu je član udruženja EDAMBA – European Doctoral programs Association in Management & Business Administration. i CESEENET – Central and South-East European PhD Network.). Fakultet je nositelj 70-ak stručnih i 50-ak znanstvenih i 26 EU projekata u zemlji i inozemstvu te organizator znanstvenih i stručnih konferencija i okruglih stolova. Fakultet aktivno surađuje i s gospodarstvom (33 stručne baze za održavanje stručne prakse), javnim sektorom te civilnim društvom.
Projekt Izvrsnost i učinkovitost u visokom obrazovanju u polju ekonomija (E4) definira standarde zanimanja i odgovarajuće standarde kvalifikacija sveučilišnih diplomskih studijskih programa iz polja ekonomije, specifično iz područja poslovne informatike, turizma, računovodstva, poduzetništva, međunarodnog poslovanja te unaprjeđuje institucionalne kapacitete za osiguranje kvalitetnog, interaktivnog, efikasnog nastavnog procesa (razvoj nastavnog i nenastavnog osoblja, sinergija s gospodarstvom (osnivanje Gospodarskog savjeta) i veća zapošljivost studenata (osnivanje Centra za karijere, poticanje poduzetničkih i upravljačkih kompetencija studenata)).
Cilj projekta na razini FMTU je inoviranje i unapređenje dva studijska programa iz područja turizma Menadžment u turizmu i Menadžment u hotelijerstvu uz razvoj i korištenje modernih metoda učenja i poučavanja te proaktivnog prepoznavanja zadovoljavanja potreba tržišta rada u izazovima promjena uz naglašavanje osnovnih akademskih vrijednosti: izvrsnost, akademska sloboda, profesionalni razvoj pojedinca, javno djelovanje, etičnost i društvena odgovornost. Inoviranje studijskih programa voditi će se najvišim međunarodnim standardima relevantnih obrazovnih institucija iz područja turizma i ugostiteljstva (švicarskih, engleskih, talijanskih, francuskih, austrijskih…).
Kroz inoviranje studijskih programa omogućit će se studentima stjecanje suvremenih teorijskih i praktično primjenjivih znanja i vještina potrebnih za obavljanje profesionalnih zadataka u području menadžmenta na razini turističkih destinacija i ugostiteljskih poduzeća kao i za nastavak obrazovanja u okviru europskoga obrazovnog prostora. Sudjelovanje Fakulteta u projektu E4 ukazuje na opredjeljenje ove institucije za promjenu i jačanje kvalitete obrazovanja koje će biti međunarodno usporedivo. Zadovoljstvo naših studenata i poslodavaca moguće je osigurati samo najvišim standardima obrazovanja čija se valorizacija ostvaruje na međunarodno konkurentnom tržištu.
Sveučilište u Dubrovniku
Sveučilište u Dubrovniku osnovano je 1. listopada 2003. kada je s radom započeo Odjel za ekonomiju i poslovnu ekonomiju. Odjel je osnovan 1970. godine kao Odjel Fakulteta ekonomskih nauka iz Zagreba, a 1975. mijenja ime u Fakultet za turizam i vanjsku trgovinu te mu se pripaja Viša Turistička škola iz Dubrovnika. Od 1976. godine postaje dijelom Sveučilišta u Splitu. Osnivanjem Sveučilišta u Dubrovniku 2003. godine, Fakultet za turizam i vanjsku trgovinu mijenja ime u Odjel za ekonomiju i poslovnu ekonomiju te postaje najveća sastavnica dubrovačkog sveučilišta. Trenutno se na Odjelu za ekonomiju i poslovnu ekonomiju izvode preddiplomski i diplomski sveučilišni studiji Ekonomija i Poslovna ekonomija (Turizam, Marketing i IT menadžment).
Brojni diplomirani studenti danas su uspješni gospodarstvenici i cijenjeni znanstvenici te ALUMNI-a Sveučilišta Dubrovniku. Godine 2020. je pri Odjelu osnovan Centar za istraživanje digitalne transformacije CREDO. Centar okuplja skupinu istraživača s bogatim iskustvom dosadašnje suradnje koja se bavi istraživanjima ekonomskih odrednica, oblika i učinaka digitalne transformacije u području industrijalizacije, inovacija, turizma, trgovine, zaštite okoliša, lokalnog i regionalnog razvoja, poduzetništva, međunarodne trgovine, financija, tržišta rada i obrazovanja. Centar predstavlja prvu inicijativu svoje vrste u Republici Hrvatskoj te na taj način doprinosi znanstvenoj izvrsnosti Odjela za ekonomiju i poslovnu ekonomiju, ali i Sveučilišta u Dubrovniku u cjelini.
Odjel za ekonomiju i poslovnu ekonomiju kao partner aktivno sudjeluje u provedbi projekta Izvrsnost i učinkovitost u visokom obrazovanju u polju ekonomije (E4). Ciljevi projekta su poboljšanje kvalitete, relevantnosti i učinkovitosti visokog obrazovanja kroz razvoj standarda zanimanja i standarda kvalifikacija u polju ekonomije te unaprjeđenje studijskih programa uz razvoj i korištenje suvremenih metoda učenja i podučavanja. Navedeni ciljevi u skladu su s ciljevima Strategije razvoja Sveučilišta u Dubrovniku (2016.-2025.). Kroz planirane aktivnosti projekta osnovan je Gospodarski savjet Odjela, čiji su članovi istaknuti profesionalci zaposleni u različitim sektorima gospodarstva, a čija je svrha aktivno sudjelovanje u svim projektnim aktivnostima. U sklopu projekta Odjel je uspješno koordinirao projektnu aktivnost unapređivanja postupaka osiguranja kvalitete visokog obrazovanja. Aktivnosti projekta usmjerene su na inoviranje i unaprjeđenje sveučilišnih studijskih programa te povećanje kvalitete nastavnog procesa što bi u konačnici trebalo polučiti povećani interes studenata za studije i studiranje na Odjelu.
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Fakultet ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“ (FET) najveća je sastavnica Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli u okviru koje se izvode sve razine visokoškolskog obrazovanja, od preddiplomskih i diplomskih studija do poslijediplomskih specijalističkih i poslijediplomskih doktorskih studija. Korijeni visokoškolskog obrazovanja ekonomista u Istri sežu u šezdesete godine prošlog stoljeća kada je 30. lipnja 1960. godine osnovana Viša ekonomska škola „Dr. Mijo Mirković“, prva visokoškolska ustanova za obrazovanje ekonomista u Hrvatskoj izvan Zagreba. Inicijativa za njezin osnutak potekla je još 1956. godine, kad je akademik Mijo Mirković – Mate Balota predložio osnivanje Jadranskog sveučilišta. Godine 1985. Viša ekonomska škola uvodi prvi četverogodišnji studij za diplomirane ekonomiste smjera računovodstvo i financije te postaje Studij ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“ Pula, da bi pet godina kasnije promijenila naziv u Fakultet ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković” Pula, s tri studija iz polja ekonomije: financije, turizam i marketing.
Od akademske godine 2005./2006. svi studiji pri Sveučilištu u Rijeci, pa tako i pri Fakultetu ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“ Pula, koji je bio njegova sastavnica, usklađeni su s europskim standardima visokoškolskog obrazovanja i Bolonjskim procesom osiguravajući studentima kvalitetnije nastavne programe i bolje uvjete studiranja. Osnivanjem Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli u prosincu 2006. godine, tadašnji Fakultet ekonomije i turizma ulazi u njegov sastav te postaje Odjel za ekonomiju i turizam „Dr. Mijo Mirković“, a status fakulteta ponovno dobiva 2013. godine. Na FET-u se izvode trogodišnji preddiplomski i dvogodišnji diplomski studiji. Nakon završetka diplomskog studija na raspolaganju su poslijediplomski studiji kao i mogućnost upisa programa cjeloživotnog obrazovanja.
FET provodi i sudjeluje u programima međunarodne razmjene u okviru kojih studenti imaju priliku raditi, natjecati se, studirati na nekom od partnerskih sveučilišta ili slušati predavanja nastavnika s eminentnih sveučilišta diljem svijeta. U svrhu poboljšanja studentskog standarda, na FET-u se organiziraju studentske sportske manifestacije i aktivnosti. FET objavljuje međunarodne znanstvene časopise „Economic Research – Ekonomska“ i Review of Innovation and Competitiveness (RIC) te samostalno organizira i sudjeluje kao partner u organizacijama domaćih i međunarodnih znanstvenih konferencija te stručnih skupova. Na FET-u postoje dva znanstvena centra i to: Centar za empirijska društvena istraživanja i trendove (CASTER) i Centar za europska istraživanja (CEIPU) pri čemu zaposlenici FET-a sudjeluju u međunarodnim i domaćim znanstvenim i stručnim projektima te projektima Europske unije. Kao pomoć studentima za potrebe pokretanja poduzetničkih pothvata osnovan je Studentski poduzetnički inkubator (SPIN) dok se nakon završetka fakulteta mogu uključiti u rad Udruge diplomiranih studenata FET-a (Udruga mladih i Alumni FET Pula).
Kao najvažnija značajka projekta E4 ističe se jačanje kompetencija nastavnog i nenastavnog osoblja, uspostava i rad centara za razvoj karijera, gospodarskih savjeta, informiranje javnosti te svekolikog unapređenja sustava kvalitete. Uz navedeno, projekt omogućuje primjenu rezultata aktivnosti projekta u inoviranju i unaprjeđenju sveučilišnih studijskih programa što bi trebalo dovesti do još većeg interesa za studije i studiranje. Kada je u pitanju nastavno i nenastavno osoblje, projekt bi trebao rezultirati povećanjem kompetencija osoblja. U konačnici, projekt će povećati vidljivost institucije prema svim domaćim i inozemnim dionicima.
Jedna od najvažnijih zadaća projekta je osuvremenjivanje studijskih programa koji će biti prilagođeni promjenjivim tržišnim zahtjevima hrvatskog gospodarstva i gospodarstva Europske unije. Na taj će način naši studenti postati kompetitivniji na tržištu što će u konačnici stvoriti nove i bolje prilike za razvoj hrvatskog gospodarstva, a što je preduvjet ostanka mladih u Hrvatskoj. Najveća uloga FET-a u ovome projektu je prijenos iskustava vezanih za uspostavu i razvoj Centara za karijere na ostalim fakultetima i sveučilištima. Naime, FET je jedan od prvih fakulteta u Hrvatskoj koji je uspostavio i razvio Centar za karijere.
U našoj viziji FET je društveno odgovoran centar izvrsnosti u visokom obrazovanju i znanosti te središte poticanja inovativnosti i poduzetničke kulture dok je naša misija pružanje usluga kvalitetnog visokog obrazovanja u polju ekonomije, unapređenje znanja te doprinos održivom razvoju gospodarstva i blagostanju zajednice. Misija i vizija povezane su s temeljnim vrijednostima FET-a u čijim se pretpostavkama nalazi predanost radu, inicijativa, širenje i unapređivanje znanja i spoznaja, sloboda istraživanja i znanstvenog stvaralaštva, pravednost, poštenje te nulta tolerancija prema svim oblicima diskriminacije.
Fokus projekta E4 stavljen je na standarde zanimanja i kvalifikacija sveučilišnih studijskih programa iz polja ekonomije, te na podizanje institucionalnih kapaciteta za osiguranje kvalitetnog, interaktivnog, efikasnog nastavnog procesa što je u cijelosti usklađeno s našom vizijom i misijom. FET kontinuirano unaprjeđuje studijske programe u skladu s potrebama tržišta dok je sudjelovanje u projektima Econqual i E4 dodatni poticaj nastavku toga iznimno važnog procesa. Informacije i rezultati provedenih istraživanja u okviru navedenih projekata koristit će se za potrebe stalnog unaprjeđenja studijskih programa, kako postojećih tako i budućih.
Dragi postojeći i budući studenti, fakultet smo koji kontinuirano mijenja i unaprjeđuje studijske programe, a ovim ćemo projektom pokazati da zajedno možemo biti još bolji. Mijenjamo se i razvijamo zbog vas!
Sveučilište u Zagrebu, Ekonomski fakultet
Ekonomski fakultet Zagreb osnovan je 1920. godine što ga čini najstarijom institucijom visokog obrazovanja u području ekonomije i poslovne ekonomije u Republici Hrvatskoj, ali i u širem međunarodnom okruženju. Kao sastavnica Sveučilišta u Zagrebu koje je osnovano 1669. godine, Ekonomski fakultet Zagreb dio je najstarijeg sveučilišta u Europi. Ekonomski fakultet Zagreb nositelj je nacionalne akreditacije, koju potpisuju Agencija za znanosti i visoko obrazovanje i Ministarstvo znanosti i obrazovanja, ali i dviju međunarodnih akreditacija i to AACSB Business akreditacije na razini institucije i EPAS akreditacije za sveučilišni studijski program na engleskom jeziku Bachelor Degree in Business.
Na ovome Fakultetu nastavnici izvode studijske programe na svim razinama studiranja i to: preddiplomske i specijalističke diplomske stručne studije, integrirane preddiplomske i diplomske sveučilišne studije, zatim preddiplomske i diplomske sveučilišne studijske programe na engleskom jeziku, kao i poslijediplomske specijalističke i sveučilišne doktorske studijske programe iz područja ekonomije i poslovne ekonomije te ekonomije i globalne sigurnosti. Svi studijski programi Ekonomskog fakulteta Zagreb usklađeni su prema načelima Bolonjske deklaracije i posjeduju valjane dopusnice izdane od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. Navedene studijske programe trenutno pohađa preko 8.500 studenata na svim razinama studija, a svake godine na različitim studijskim programima svoj studij završi oko 1.500 studenata. Na Ekonomskom fakultetu Zagreb zaposleno je preko 260 profesora, docenata i suradnika koji izvode studijske programe i sudjeluju na različitim istraživačkim projektima i 115 članova nenastavnog osoblja raspoređenih u stručne službe.
Kao partnerska institucija na E4 projektu, Ekonomski fakultet Zagreb promiče izvrsnost i učinkovitost u visokom obrazovanju u području ekonomije unaprjeđivanjem postojećih studijskih programa, radom na povećanju kvalitete izvedbe nastave, osnaživanjem procesa savjetovanja i razvoja karijera studenata kao i kroz suradnju s gospodarstvom. Inovativnost i proaktivnost u procesu oblikovanja standarda zanimanja i standarda kvalifikacije u području ekonomije naslanja se na napore koje Ekonomski fakultet – Zagreb ulaže u podizanje institucionalnih kapaciteta za osiguranje kvalitetnog, interaktivnog, efikasnog nastavnog procesa koji će doprinijeti osposobljavanju studenata za izazove modernog poslovnog okruženja. Upravo to i jesu temeljne vrijednosti koje Ekonomski fakultet Zagreb njeguje već desetljećima. Fakultet je posvećen istraživanju i obrazovanju visokokvalificiranih stručnjaka koji će uspješno odgovoriti na suvremene poslovne i društvene izazove, podižući tako kvalitetu visokoškolskog obrazovanja u nacionalnom i regionalnom okružju (misija Fakulteta).
Procesima unaprjeđenja studijskih programa koji su sastavni dio E4 projekta, Ekonomski fakultet Zagreb želi postati nacionalna elitna visokoobrazovna ustanova prepoznatljivog imidža tržišno-orijentirane i društveno odgovorne organizacije koja pruža vrhunsko obrazovanje i vrhunska istraživanja (vizija Fakulteta). Sudjelovanje Ekonomskog fakulteta Zagreb u projektu Izvrsnost i učinkovitost u visokom obrazovanju u polju ekonomije izuzetno je važno za ovu instituciju, ali i za sve njene dionike, studente, profesore te gospodarstvo i javni sektor. Naime, osluškivanjem suvremenih trendova u visokom obrazovanju s jedne strane te potreba prakse s druge, Fakultet može osigurati kvalitetno izvođenje studijskih programa i osposobljavanje studenata za potrebe tržišta rada.
Sveučilište u Rijeci, Ekonomski fakultet Rijeka
Ekonomski fakultet u Rijeci djeluje od 1961. godine. Značajna je i prepoznatljiva institucija za visokoškolsko obrazovanje ekonomista, stručnjaka i istraživača ovog dijela Europe. Tijekom svojeg djelovanja obrazovan je cijeli niz vrhunskih stručnjaka koji su znanjem stečenim na Fakultetu doprinijeli razvoju lokalne i regionalne zajednice, ali i društva u cjelini. Dugogodišnja tradicija i uspjesi na znanstvenom, stručnom i obrazovnom području koji su postignuti rezultat su zajedničkog rada i sinergije svih nastavnika, studenata i administrativnog osoblja.
Suradnja i integriranost u lokalnu, regionalnu, nacionalnu i međunarodnu zajednicu bio je i ostao ključan moment u ostvarivanju svih zadanih ciljeva. Dugogodišnja tradicija i ostvareni rezultati, kojima su pridonijeli bivši i sadašnji zaposlenici, obvezuje na nastavak rada Fakulteta i neprestano unaprjeđenje njegove kvalitete. Fakultet svojim ugledom i kvalitetom rada značajno doprinosi razvoju lokalne i regionalne zajednice te se dalje razvija u sinergijskoj interakciji s čimbenicima okruženja u skladu s njihovim razvojnim potrebama. Razvoju lokalne i regionalne zajednice pridonose brojne generacije studenata koji svojim znanjem te stečenim vještinama i kompetencijama djeluju na gospodarski, ali i društveni razvoj regije i države te tako i na daljnji razvoj Fakulteta. Prema tim studentima, ali i budućim generacijama, Fakultet ima odgovornost razvijati nove studijske programe, a posebno programe cjeloživotnoga obrazovanja koji su prilagođeni suvremenim potrebama gospodarskog i društvenog razvoja.
Danas, slaveći svoju šezdesetu godinu postojanja, Fakultet ima oko 1900 aktivnih studenata na tri razine studija. Na Fakultetu ima sedam preddiplomskih sveučilišnih studijskih programa, sedam diplomskih sveučilišnih studijskih programa, 10 poslijediplomskih specijalističkih studija i dva doktorska studija od kojih je jedan združeni sa Sveučilištem u Ljubljani. Fakultet izvodi sve tri razine studijskih programa i na hrvatskom i na engleskom jeziku, a jedina je visokoškolska obrazovna ustanova iz područja ekonomije koja ima akreditiran online studij. Fakultet ima potpisano preko 100 ugovora sa poslovnom zajednicom i član je 12 internacionalnih specijaliziranih organizacija. Studijski programi Fakulteta akreditirani su i stranim akreditacijama. Fakultet ima EFMD (Management Development Network), EDAMBA (European Doctoral programs Association in Management & Business Administration) akreditaciju, a trenutno aplicira za AACSB akreditaciju (The Association to Advance Collegiate Schools of Business).
Fakultet, kao Partner na projektu E4, razvija standard kvalifikacija i standard zanimanja za Međunarodno poslovanje. Glavni cilj projekta je unaprjeđenje kvalitete visokog obrazovanje ekonomista kroz razvoj standarda kvalifikacija te unapređenje studijskih programa uz razvoj i korištenje modernih metoda učenja i poučavanja. Ostvarenje ciljeva projekta članovi projektnog tima temelje na preporukama najbolje svjetske i europske prakse i načelima HKO-a, što je rezultiralo pripremljenom dokumentacijom za upis standarda kvalifikacija i standarda zanimanja u Registar HKO.
Projektni cilj ostvaruje se kroz suradnju, integraciju i koordinaciju svih relevantnih dionika u oblikovanju visokoobrazovnih programa u polju ekonomije što je ujedno predstavlja neke od temeljnih vrijednosti Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Smjernice za definiranje kvalifikacijskog okvira odnose se na oblikovanje dinamičkog alata u povezivanju definiranja ishoda učenja, oblikovanja razina kvalifikacijskog okvira izrade standarda kvalifikacije, kao i analize reverznog utjecaja (povratne veze) razina kvalifikacija na ishode učenja i uporaba u evaluaciji ishoda učenja. Istraživači na Projektu, ali i svi djelatnici Fakulteta, kroz različite oblike formalnih i neformalnih radionica, usavršavaju svoje nastavničke kompetencije i time značajno povećavaju kvalitetu studijskih programa. Na isti način, studenti dobivaju kvalitetniju edukaciju i povećavaju zapošljivost na tržištu rada.
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Ekonomski fakultet u Osijeku
Ekonomski fakultet u Osijeku jedan je od najstarijih fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Osnovan je 1961. godine, kao nastavak aktivnosti Centra za ekonomski studij zagrebačkoga sveučilišta, a uz veliku podršku tadašnjega gospodarstva, gospodarske komore, te institucija lokalne i regionalne vlasti. Ta „regionalna” utemeljenost odredila je od samoga početka i profil Fakulteta: u istraživačkome radu usmjerenoga k problemima regionalnoga razvoja i razvoja poduzeća, a u obrazovnim programima usmjerenoga na upravljanje i razvoj poduzeća, u svim funkcijama i aspektima, te na problematiku poduzetništva (pokretanje i razvoj poduzetničkih pothvata, ali i razvoj poduzetnih pojedinaca).
Ono što ga čini drugačijim od ostalih fakulteta jesu brojne mogućnosti koje pruža svojim studentima: velik broj studijskih programa na svim razinama obrazovanja, brojne izvannastavne aktivnosti u kojima studenti razvijaju svoja znanja i vještine te povećavaju svoju zapošljivost, suradnja na nacionalnoj i međunarodnoj razini s institucijama visokoga obrazovanja i gospodarskim subjektima na različitim znanstvenim i stručnim projektima, kao i projektima mobilnosti kroz Erasmus+ program. Od 2008. godine Ekonomski fakultet u Osijeku ima i UNESCO katedru za poduzetništvo koja se dodjeljuje institucijama i pojedincima za iznimna postignuća u određenome području. Poduzetnički program Ekonomskog fakulteta u Osijeku svrstan je među 20 primjera dobre prakse u EU.
U svojoj, 60 godina dugoj povijesti, s promjenama u okruženju mijenjao se i Fakultet. Promjene su se prije svega odnosile na prilagođavanje studijskih programa Fakulteta potrebama tržišta rada. Na Fakultetu se danas izvodi cjelokupna obrazovna vertikala sveučilišnih studija od preddiplomskog do doktorskog studija. Novi jedinstveni preddiplomski studij Poslovna ekonomija i ekonomija, koji se izvodi od 2021./2022. godine jedan je od rezultata tih promjena i prilagodbe zahtjevima tržišta rada. Kroz svoju viziju i misiju Ekonomski fakultet u Osijeku dokazuje svoju predanost poticanju i ostvarenju izvrsnosti u svojoj znanstvenoistraživačkoj i nastavnoj aktivnosti kao važnome preduvjetu ostvarenja napretka i konkurentnosti društva u kojemu živi i djeluje. Vizija Ekonomskog fakulteta u Osijeku je biti institucija prepoznatljiva po izvrsnosti, inovativnosti i kreativnosti u obrazovanju, znanstveno-istraživačkom radu u polju ekonomije i poslovne ekonomije, kao i doprinosu društvenoj zajednici na regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.
Misija Ekonomskog fakulteta u Osijeku je: Ekonomski fakultet u Osijeku je visokoobrazovna znanstvena institucija, koja kroz obrazovni proces i znanstveno-istraživački rad u polju ekonomije i poslovne ekonomije stvara kompetentne pojedince sposobne za nošenje s različitim izazovima okruženja. Ekonomski fakultet u Osijeku usvaja znanstvene stečevine, kritički ih vrednuje i kreira nova znanja kroz znanstveno-istraživački rad u polju ekonomije i s njom povezanih znanosti s ciljem razvoja okruženja. Ekonomski fakultet u Osijeku društveno je odgovorna, inovativna i otvorena institucija visokih akademskih vrijednosti i etičkih načela koja osigurava jednakost i prosperitet svojim djelatnicima, studentima i društvu u cjelini.
Sudjelovanje u projektu E4, koji kao primarni cilj ima „poboljšanje kvalitete, relevantnosti i učinkovitosti visokog obrazovanja kroz razvoj standarda zanimanja i standarda kvalifikacija u polju ekonomije te unapređenje studijskih programa uz razvoj i korištenje modernih metoda učenja i poučavanja“ u skladu je sa vizijom i misijom Ekonomskog fakulteta u Osijeku, te strateškim ciljevima Fakulteta, u kojima se naglašava težnja ka izvrsnosti, inovativnosti i kreativnosti u svim područjima djelovanja. Kao jedan od partnera u projektu, Ekonomski fakultet u Osijeku doprinosi ostvarenju definiranih ciljeva projekta, vezanih prvenstveno uz unaprjeđenje sveučilišnih diplomskih studijskih programa u području poslovne ekonomije, ali i povećanju kvalitete u svim aktivnostima, vezanim primarno uz obrazovnu funkciju Fakulteta.
Unaprjeđenje studijskih programa vezano je prvenstveno uz jače povezivanje zahtjeva tržišta rada sa sadržajima studijskih programa, preduvjet čemu je i jače povezivanje visokoobrazovnih institucija sa svojim dionicima, prvenstveno predstavnicima poslodavaca, alumnija ali i razvoj brojnih aktivnosti, usmjerenih na pomoć u razvoju karijere studenata, jačanje njihovih vještina, kompetencija i zapošljivosti. Projekt omogućava i usporedbu sa sličnima (ostalim javnim ekonomskim fakultetima u Republici Hrvatskoj), razmjenu iskustava, te stvaranje osnove za nove projekte i partnerstva.
Projekt također doprinosi kvalitetnijem i transparentnom oblikovanju standarda zanimanja i standarda kvalifikacija, koji sadašnjim i budućim studenima pružaju cjelovitu informaciju o sadržaju, ali i ishodima učenja i ciljevima studijskih programa na koje se planiraju upisati. Temeljem toga, studenti mogu definirati svoja očekivanja, te jasnije planirati svoju buduću karijeru. Standardi kvalifikacija pomažu i samom izvoditelju programa u oblikovanju sadržaja, planiranju ishoda učenja, odabiru metoda rada i načina ostvarenja definiranih ishoda učenja, koji vode ka određenoj kvalifikaciji. Standard kvalifikacija olakšava i mobilnost studenata – nacionalnu i međunarodnu, što doprinosi i internacionalizaciji institucija te indirektno i povećanju kvalitete obrazovnih programa, ali i drugih aktivnosti visokoobrazovnih institucija.
Sveučilište u Zadru
Sveučilište u Zadru osnovano je 4. srpnja 2002. godine, a danas je najveće potpuno integrirano sveučilište u Republici Hrvatskoj, s 27 sveučilišnih odjela. Na odjelima se izvode studiji na tri razine: preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj. Za organiziranje i promicanje znanstveno-istraživačkog rada Sveučilište je, kao zasebne ustrojbene jedinice, ustrojilo četiri znanstveno-istraživačka centra. To su Centar za jadranska onomastička istraživanja, Centar Stjepan Matičević, Centar za istraživanje krša i priobalja i Centar za interdisciplinarno istraživanje mora i pomorstva (CIMMAR). Osim toga, na Sveučilištu djeluju i dva centra za nastavni rad: Centar za tjelovježbu i studentski sport te Centar za strane jezike. Sveučilište u Zadru ostvaruje suradnju s brojnim hrvatskim i inozemnim ustanovama i akademskim asocijacijama, putem članstva u međunarodnim sveučilišnim udrugama i zajednicama te ugovorima o suradnji sa sveučilištima.
Aktivno se potiče uključivanje sveučilišnih sastavnica u međunarodne kompetitivne projekte, ulazna i izlazna mobilnost studenata, akademskog te administrativnog i tehničkog osoblja, zajednički studiji s inozemnim sveučilištima, kontakti i susreti s predstavnicima akademske, političke i gospodarske domaće i inozemne zajednice. Osobita pozornost pridaje se suradnji s lokalnom i regionalnom zajednicom u obliku pripreme i izvođenja zajedničkih projekata, sudjelovanja u izradi strateških razvojnih dokumenata, poticanja razvoja civilnog društva, priređivanju različitih aktivnosti s ciljem popularizacije znanosti, poticanja istraživanja te zaštite i održivoga vrednovanja kulturne i prirodne baštine.
Sveučilište sudjeluje u provedbi različitih projekata, iz različitih fondova i programa, od kojih su mnogi usmjereni na poboljšanje studijskih programa. Jedan od takvih projekata je i projekt Izvrsnost i učinkovitost u visokom obrazovanju u polju ekonomije E4. Kao najvažnija značajka ovog projekta može se istaći njegov holistički pristup unaprjeđenju visokog obrazovanja, od kreiranja standarda zanimanja i kvalifikacija do angažmana lokalne zajednice kroz osnivanje Gospodarskog savjeta. Dodatno, suradnja s Gospodarskim savjetom posebice je vrijedna inicijativa, jer je za kvalitetno unaprjeđenje studijskog programa neophodno dobiti povratne informacije od ključnih lokalnih dionika, koji mogu dati vrijedan doprinos svojim stručnim znanjem i iskustvom iz prakse.
Sveučilište u Zadru u kontekstu unaprjeđenja studijskih programa te, sukladno tome i kreiranju standarda zanimanja i standarda kvalifikacija, ima važnu ulogu u projektu E4, s obzirom na to da Sveučilište sudjeluje i u drugim projektima koji za cilj imaju unaprjeđenje visokog obrazovanja. Također, Sveučilište u Zadru aktivno ulaže napore u horizontalni i vertikalni razvoj svih sudionika u obrazovnom sustavu. U okviru projekta Sveučilište u Zadru razvit će centar za razvoj karijera temeljem iskustava partnera, a kroz koji će Sveučilište unaprijediti svoju suradnju s tržištem rada te poboljšati zapošljivost svojih studenata. U ostvarenju ciljeva projekta E4 nužno je voditi računa o proaktivnosti i inovativnosti, prije svega jer unaprjeđenje visokog obrazovanja zahtjeva dugoročno razmišljanje te nastojanje da se predvide nadolazeći trendovi na tržištu rada, ali i problemi i poteškoće s kojima bi se obrazovni sustav mogao susresti u nadolazećoj budućnosti. Ovaj pristup u skladu je s misijom i vizijom Sveučilišta u Zadru, koje poseban naglasak stavlja na kreativnost i nužnost kontinuiranog inoviranja.
S obzirom na to da se projekt E4, među ostalim, bavi i unaprjeđenjem studijskih programa, a Sveučilište u Zadru prepoznalo je potrebu za kontinuiranim radom na unaprjeđenju svojih studijskih programa, uspješna provedba projekta E4 od iznimne je važnosti za Sveučilište u Zadru u ovom aspektu. Poruka za trenutne, ali i buduće studente, je da zadovoljstvo studenata ima prioritetnu važnost u radu Sveučilišta te da Sveučilište suradnjom u projektu E4, i sličnim projektima, ulaže vrijedne napore u osiguranje visoke kvalitete obrazovanja za svoje studente te, sukladno tome, i njihovoj što boljoj zapošljivosti po završetku odabranog studija.