
Značaj računovodstva u poslovanju kako profitnog, tako i neprofitnog sektora je nezaobilazan. Opće je poznato da je jezik računovodstva, poslovni jezik, stoga je bez računovodstvenih informacija otežano upravljanje poslovanjem i donošenje adekvatnih poslovnih odluka. U tom kontekstu, računovođe pripremaju čitav niz informacija za managere, vlasnike kapitala, kreditore, dobavljače, kupce i ostale zainteresirane korisnike. S obzirom na različite potrebe korisnika, računovođe pripremaju različite vrste informacija: sastavljaju temeljne financijske izvještaje koji prikazuju financijski položaj, uspješnost poslovanja te promjene u financijskom položaju, statističke izvještaje, izvještaje za poreznu upravu te čitav niz drugih informacija. Naime, upravo Zakon o računovodstvu općenito pojašnjava što ulazi u opseg računovodstvenih poslova:
”Računovodstveni poslovi su prikupljanje i obrada podataka na temelju knjigovodstvenih isprava, priprema i vođenje poslovnih knjiga, priprema i sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja, te prikupljanje i obrada podataka u vezi s pripremom i sastavljanjem godišnjeg izvješća, te financijskih podataka za statističke, porezne i druge potrebe.”
Ipak, ovaj se zakon detaljnije ne bavi s popisom ključnih poslova i vještina koje bi računovođe trebale imati. Pri obavljanju svojih zadataka, računovođe primjenjuju složen normativni okvir koji obuhvaća zakonske propise, standarde financijskoga izvještavanja, uvažavaju specifičnosti pojedine industrije te najbolju praksu struke. Pored toga, od računovođa se nerijetko očekuje poznavanje i druge regulative koja se usko naslanja na računovodstvenu regulativu, a u modernim uvjetima poslovanja poznavanje i primjena informacijskih tehnologija te elektroničkog poslovanja pokazali su se kao imperativ.
Ideja projekta ”Izvrsnost i učinkovitost u visokom obrazovanju u polju ekonomije – E4” bila je oblikovati standarde zanimanja i odgovarajuće standarde kvalifikacija s ciljem unaprjeđenja sveučilišnih studijskih programa (7. razina) iz polja ekonomije. Jedno od područja s kojima se ovaj projekt bavi jest područje računovodstva. Radna skupina Računovodstvo koja se sastoji se od predstavnika partnerskih institucija na projektu imala je nekoliko najznačajnijih zadataka. To su razvoj standarda zanimanja pod nazivom Rukovoditelj/rukovoditeljica računovodstva i standarda kvalifikacije Magistar/magistra poslovne ekonomije za računovodstvo te sukladno njima i unaprjeđenje sveučilišnih studijskih programa koji se bave poučavanjem računovodstva.

Izrada standarda zanimanja Rukovoditelj/rukovoditeljica računovodstva može doprinijeti poslodavcima koji zapošljavaju rukovoditelje/rukovoditeljice računovodstva, ali i samim zaposlenicima. Naime, i jednima i drugima važno je znati koji je to obuhvat posla koji se veže uz ovo zanimanje te koji su to ključni poslovi na pripadajućem radnom mjestu. Uz to, prilikom zapošljavanja rukovoditelja/rukovoditeljice računovodstva bit će moguće uočiti imaju li potencijalni zaposlenici odgovarajuće pojedinačne kompetencije za izvođenje ovih aktivnosti.
Podloga za izradu ovoga standarda bila je strateška utemeljenost u dokumentima od značaja za Republiku Hrvatsku kao i provedena sektorska utemeljenost na temelju podataka Profila sektora Ministarstva rada i mirovinskoga sustava. Sukladno navedenome, zapošljivost rukovoditelja/rukovoditeljice računovodstva je vrlo velika budući da njihov rad nije ograničen samo na jednu ili dvije grane djelatnosti već se mogu zaposliti u svim institucijama koje vode računovodstvo, a imaju odgovarajuću organizacijsku strukturu koja bi zahtijevala ustroj rukovoditelja/rukovoditeljice na poslovima računovodstva. Kako bi se dobila informacija o očekivanim poslovima i kompetencijama iz prakse, radna skupina Računovodstvo provela je anketiranje poslodavaca i stručnjaka iz područja računovodstva te je rezultate iscrpne analize takvih podataka uključila u sam prijedlog standarda zanimanja.
U sljedećoj fazi radna skupina Računovodstvo napravila je prijedlog standarda kvalifikacije Magistar/magistra poslovne ekonomije za računovodstvo. Ovaj standard obuhvaća predložene obvezne i izborne skupove ishoda učenja za postizanje ove kvalifikacije. Ovi skupovi ishoda učenja detaljnije su razmatrani s aspekta popisa ishoda učenja, materijalnih i kadrovskih uvjeta potrebnih za stjecanje i vrednovanje skupa ishoda učenja, obujma ECTS bodova, postupaka i primjera vrednovanja ishoda. Kako bi se pripremio što kvalitetniji prijedlog standarda kvalifikacije uvaženo je mišljenje potencijalnih izvoditelja programa za stjecanje kvalifikacije Magistar/magistra poslovne ekonomije za računovodstvo.

Standard zanimanja i standard kvalifikacije izrađeni su sukladno propisanoj metodologiji Hrvatskog kvalifikacijskog okvira, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva rada i mirovinskoga sustava.
Pored izrade standarda zanimanja i standarda kvalifikacije projektni tim iz područja računovodstva bavi se i unaprjeđivanjem studijskih programa koji pokrivaju područje računovodstva i predloženi standard kvalifikacije. Od ove faze projekta očekuje se da će polučiti učinke povećane kvalitete studijskih programa kroz inovirane i unaprjeđene sveučilišne programe na partnerskim institucijama s naglaskom na ishodima učenja koji prate predloženi standard kvalifikacije, jačanje kompetencija nastavnog osoblja na korist studenata i samih poslodavaca. Unaprjeđenje studijskih programa temelji se na smjernicama Nacionalnog vijeća za razvoj ljudskih potencijala.
Na posljetku, o važnosti računovodstvene profesije na koju se standard zanimanja Rukovoditelj /rukovoditeljica računovodstva te standard kvalifikacije Magistar/magistra poslovne ekonomije za računovodstvo odnosi, govorio je i Benedikt Kotruljević koji je davne 1458. godine u svojoj knjizi O trgovini i savršenom trgovcu naveo:
”Stoga opominjem svakoga trgovca da se pozabavi time da zna dobro i uredno voditi svoje knjige. A ako to ne zna, neka se dade poučiti ili neka drži sposobna vješta mladića knjigovođu. Inače će u njegovim trgovačkim poslovima nastati pravi kaos i babilonska pomutnja, a od toga se čuvaj ako ti je draga čast i tvoje imanje.“
Nadamo se da će predloženi standard zanimanja i standard kvalifikacije pomoći svima koji su zainteresirani informirati se više o poslovima, vještinama i kompetencijama osoba na rukovodećim mjestima u računovodstvu