Kompetencije predstavljaju dinamičnu kombinaciju kognitivnih i metakognitivnih vještina, znanja i razumijevanja, međuljudskih, intelektualnih i praktičnih vještina te etičkih vrijednosti a njihovo stjecanje i razvijanje predstavlja važan element obrazovnih politika Evropske unije i Hrvatske. Kroz formalno i neformalno učenje ljudski potencijali stječu specifične i generičke kompetencije s ciljem brzog uključivanja na tržište rada.
U projekt „Izvrsnost i učinkovitost u visokom obrazovanju u polju ekonomije E (4)“ financiranog iz Europskoga socijalnoga fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014-2020 uključeno je osam fakulteta i sveučilišta u Hrvatskoj koji provode programe obrazovanja u polju ekonomije i to: Ekonomskog fakulteta u Osijeku (EFOS), Ekonomskog fakulteta u Rijeci (EFRI), Ekonomskog fakulteta u Splitu (EFST), Ekonomskog fakulteta u Zagrebu (EFZG), Fakulteta ekonomije i turizma “Dr. Mijo Mirković” (FETPU), Sveučilišta u Dubrovniku (UNIDU), Sveučilišta u Zadru (UNIZD), te Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu (FMTU).
U cijelom nizu kompetencija koje su identificirane kao važne za studente ekonomskih usmjerenja i njihovo konkurentnost na tržištu rada poseban naglasak je stavljen na upravljačke i poduzetničke kompetencije. U sklopu projekta u 2021. godini provedeno je istraživanje koje je trebalo dati odgovore na nekoliko pitanja: koja je razina poduzetničkih i upravljačkih kompetencija kod studenata završnih godina studija na ekonomskim fakultetima; da li se kroz neformalnih i informalnih oblika edukacije temeljene na radionicama i praktičnome radu navedene kompetencije mogu u kratkome roku poboljšati te koji su najbolji načini za stjecanje navedenih kompetencija.
Dokument Europske komisije pod nazivom EntreComp: The Entrepreneurship Competence Framework poslužio je kao temelj za provođenje mjerenja upravljačkih i poduzetničkih kompetencija studenata. Razvijen kroz pristup mješovitih metoda, okvir EntreComp postavljen je kao referenca za EU inicijative koje imaju za cilj poticanje poduzetničkih kapaciteta europskih građana. Okvir se koristi kao osnova za razvoj kurikuluma i aktivnosti učenja koje njeguju poduzetništvo i upravljanje kao kompetenciju, kao i za definiranje parametara za procjenu poduzetničkih i upravljačkih kompetencija učenika, studenata i građana.
U sklopu istraživanja studenti su procjenjivali svoju razinu poduzetničkih i upravljačkih kompetencija na način da za svoju kompetenciju procijene razinu usvojenoga ishoda, tj. procijene razinu vlastitoga znanja/vještina. Studenti su kroz istraživanje naglasili i važnost određenih načina stjecanja kompetencija (praktični rad, rad na projektima, volontiranje i dr) za unaprjeđenje poduzetničkih i upravljačkih kompetencija.
U istraživanju je sudjelovalo više od 370 studenata na završnoj godini studija ekonomije sa osam fakulteta i sveučilišta u Hrvatskoj. Njih 40 bilo je uključeno u grupu koja je sudjelovali na programu edukacije iz područja navedenih kompetencije te su shodno tome procjenjivali svoju razinu stečenih kompetencija prije i poslije provedene edukacije. Istraživanjem provedenim među studentima završnih godina studija pokazalo je da studenti procjenjuju svoju razina poduzetničkih i upravljačkih kompetencija kao dobru.
Studenti koji su bili uključeni u programu dodatne edukacije bazirane na radionicama i praktičnome radu usmjerenima isključivo na razvijanje poduzetničkih i upravljačkih kompetencija ističu da su njihove vještine i znanja znatno unaprijeđene u kratkome roku čime se ističe važnost neformalnih i informalnih oblika edukacije u razvoju kompetencija. Za stjecanje poduzetničkih i upravljačkih kompetencija studenti posebno važnim smatraju obuke na poslu, pripravništva, rad na projektima (timski rad), pohađanje različitih seminara, tečajeva, radionica izvan formalnoga programa studiranja.
Mjerenje i procjenjivanje upravljačkih i poduzetničkih kompetencija studenata postaje kontinuirana aktivnost i temelj za unaprjeđenje studijskih programa visokoškolskih, ali i drugih obrazovnih institucija. Unaprjeđenje i razvoj navedenih kompetencija kod studenata, kroz različite programe obrazovanja, treba rezultirati njihovim lakšim uključivanjem na tržište rada i većom razinom njihove samozapošljavanja.