U okviru projekta „Izvrsnost i učinkovitost u visokom obrazovanju u polju ekonomije – E4” sufinanciranom od strane Europskog socijalnog fonda izrađen je standard zanimanja u polju ekonomija za ekonomista/ekonomisticu za međunarodno poslovanje. Zanimanje ekonomista/ekonomistica za međunarodno poslovanje predlaže se zbog sve izraženijih i dinamičnih promjena kojima su izloženi poslovni subjekti, a posebice zbog globalizacije i djelovanja na međunarodnom tržištu. Ovo je prisutno u velikim gospodarstvima koja prodiru i šire poslovanje izvan svojih granica, ali i u malim gospodarstvima koja često ovise o međunarodnom tržištu na kojem također pokušavaju konkurirati različitošću i kvalitetom svojih proizvoda i usluga.
Ovakvo okruženje, kao i specifičnosti poslovanja na inozemnim tržištima, zakonske (pravne, carinske, financijske…) i brojne druge regulative i procedure, interkulturalne specifičnosti pojedinih tržišta i gospodarskih subjekata te aktivnosti međunarodnih institucija nameću potrebu za specifičnim znanjima i vještine koje treba imati osoba zaposlena u poduzećima koje posluju i/ili planiraju biti aktivni sudionik na međunarodnom tržištu.
Ekonomist/ekonomistica za međunarodno poslovanje je osoba koja samostalno i/ili timski planira i organizira resurse za realizaciju poslovnih aktivnosti. Uspješno obavljanje posla zahtijeva istraživanje tržišta te prikupljanje i analizu podataka i informacija za procjenu budućih kretanja na međunarodnom tržištu. Na temelju analiza poslovnog okruženja, planira buduće poslovne poduhvate te razvija strategije nastupa na međunarodnom tržištu. U okviru posla je i izrada stručnih izvješća, kreiranje poslovnih ponuda i upita, sklapanje poslovnih ugovora, uvoz, izvoz i s tim povezanih poslova te korištenje instrumenata zaštite od poslovnih rizika. Posao ekonomista/ekonomistice za međunarodno poslovanje podrazumijeva i poslovno pregovaranje te usmeno i pisano komuniciranje sa različitim dionicima.
U okviru Projekta E4, Ekonomski fakultet u Rijeci bio je zadužen za realizaciju ovog standarda zanimanja. Ekonomski fakultet u Rijeci na razini Hrvatske prednjači u cijelom nizu aktivnosti. Konkurentnost na tržištu rada s obzirom na potrebna znanja, vještine i sposobnosti koje se traže, posebno dolazi do izražaja kod naših studenata koji su završili smjer International Business (Međunarodno poslovanje), prvi sveučilišni preddiplomski i diplomski studij koji se u potpunosti izvodi na engleskom jeziku. Visokoobrazovani ekonomisti sa zavidnom razinom znanja engleskog jezika vrlo su traženi kod hrvatskih poslodavca, a njihove su kompetencije cijenjene i na međunarodnom tržištu.
Ekonomski fakultet u Rijeci od 1961. godine značajna je i prepoznatljiva institucija za visokoškolsko obrazovanje ekonomista, stručnjaka i istraživača ovog dijela Europe. Tijekom svojeg je djelovanja obrazovan cijeli niz vrhunskih stručnjaka koji su znanjem stečenim na Fakultetu doprinijeli razvoju lokalne i regionalne zajednice, ali i društva u cjelini. Dugogodišnja tradicija i uspjesi na znanstvenom, stručnom i obrazovnom području koji su postignuti rezultat su zajedničkog rada i sinergije svih nastavnika, studenata i administrativnog osoblja. Suradnja i integriranost u lokalnu, regionalnu, nacionalnu i međunarodnu zajednicu bio je i ostao ključan moment u ostvarivanju svih zadanih ciljeva.