Ekonomski fakultet u Osijeku Sveučilišta u Osijeku partner je na projektu “Izvrsnost i učinkovitost u visokom obrazovanju u polju ekonomije – E4”, te je, u sklopu projekta, vodio aktivnosti vezane uz poduzetničke programe, koje su obuhvaćale izradu standarda zanimanja i standarda kvalifikacija, te usklađivanje diplomskih studijskih programa iz područja poduzetništva sa izrađenim standardima kvalifikacija. Ekonomski fakultet u Osijeku poduzetničkim se obrazovanjem i istraživanjem poduzetništva bavi od kasnih 80-ih godina. Od 2002. godine istraživački Ekonomskog fakulteta u Osijeku predstavnici su hrvatskog GEM (Global Entrepreneurship Monitor) tima i redovito objavljuju rezultate ovog istraživačkog projekta za Hrvatsku.
Na Ekonomskom fakultetu u Osijeku postoji cijela vertikala poduzetničkih programa (preddiplomski studij Poduzetništvo, diplomski studij Poduzetnički menadžment i poduzetništvo, poslijediplomski specijalistički studij Poduzetništvo i poslijediplomski sveučilišni (doktorski) studij Poduzetništvo inovativnost (koji je nastao kao rezultat TEMPUS projekta (2007-2009.) te nosi naziv međunarodni, međusveučilišni poslijediplomski interdisciplinarni studij Poduzetništvo i inovativnost). Poduzetnički programi Ekonomskog fakulteta u Osijeku na poduzetništvo gledaju kao na jednu od osam temeljnih životnih kompetencija potrebnih svakom pojedincu za uspjeh u životu.

Pri tome se pod poduzetništvom podrazumijeva pretvaranje ideja u akciju, uspješno vođenje projekata, inovativnost i kreativnost, te preuzimanje rizika (odgovornost za posljedice donesenih odluka). Kroz poduzetničke programe Ekonomskog fakulteta u Osijeku prošlo je nekoliko stotina studenata, koji danas rade u različitim sektorima (profitnim, neprofitnim, javnim, privatnim), u poduzećima različitih djelatnosti i veličina, a dio njih je i osnovao svoje poduzetničke pothvate, te ih uspješno razvija.
U svrhu boljeg razumijevanja poduzetničke kompetencije razvijen je Europski okvir za poduzetničke kompetencije – ENTREComp koji identificira poduzetničku kompetentnost kao sposobnost transformiranja (I) ideja i prilika (II) posredstvom angažiranih resursa u (III) aktivnosti koje stvaraju kulturne, društvene ili komercijalne vrijednosti. Poduzetničke su kompetencije definirane kao „transverzalne i primjenjive u svim područjima i razinama ljudskog djelovanja“. Preuzimanje odgovornosti za realizaciju novih ideja ili prilika nije ograničeno na specifični sektor ili djelatnost već široko disperzirano kroz sva zanimanja.
U projektu E4, ispred Ekonomskog fakulteta u Osijeku uključeno je desetak istraživača i profesora, koji se bave različitim aspektima istraživanja poduzetništva. Imajući u vidu, najširu i općeprihvaćenu definicija poduzetništva prema kojoj je poduzetništvo način razmišljanja i djelovanja, jedna od osam temeljnih cjeloživotnih vještina, set vještina i kompetencija, potrebnih za snalaženjem u uvjetima nesigurnosti i kompleksnosti, pristupilo se i izradi standarda zanimanja, koji bi, između ostalog, na najširi mogući način opisao zanimanje, na kojem se mogu zaposliti osobe, koje završe ovaj studijski program, standarda kvalifikacija magistra poslovne ekonomije iz poduzetništva, te u konačnici i prilagodbi i izmjeni diplomskog sveučilišnog studija Poduzetnički menadžment i poduzetništvo u skladu sa razrađenim standardima kvalifikacija i standardima zanimanja.
U razgovorima s poslodavcima, te članovima Gospodarskog savjeta Ekonomskog fakulteta u Osijeku, te proučavajući različite strateške dokumente i potrebe na tržištu rada, ali i uvažavajući fokus, sadržaj i mogućnosti ovakvih programa, te motivaciju studenata, koji ove studije i upisuju, odlučeno je da će se pristupiti izradi standarda zanimanja stručnjaka/stručnjakinje za poslovni razvoj.
Zanimanje stručnjaka za poslovni razvoj predloženo je zbog sve izraženijih dinamičnih promjena poslovnih subjekata koje proizlaze iz brzog razvoja novih tehnologija, novih sektora poslovanja (zelena ekonomija, ekonomija zajedništva, kreativna ekonomija,…), novih modela zapošljavanja (dijeljenje posla, dijeljenje zaposlenika, rad na zahtjev ili voucher), te nestandardnih oblika i mjesta rada (portfeljni posao, diskontinuiran/privremen posao na vođenju projekata ili rješavanju upravljačkih izazova, mobilni posao, itd). Navedene dinamične promjene povećavaju potrebu za profiliranjem stručnjaka koji su osposobljeni za upravljanje razvojnim, inovacijskim i poduzetničkim inicijativama, neovisno o djelatnosti, veličini, starosti i ustroju poslovnih subjekata.

Stručnjak/stručnjakinja za poslovni razvoj je osoba koja surađuje na određivanju strateških i operativnih prioriteta u razvojnim aktivnostima, razvija planove i vodi projekte poslovnog razvoja u skladu sa strategijom organizacije. U svrhu potpore razvojnim aktivnostima stručnjak za poslovni razvoj analizira usklađenost organizacijske strukture i strategije, te predlaže njihovo preoblikovanje. Osim toga, analizira i ocjenjuje poslovne rizike te predlaže aktivnosti njihove prevencije ili korekcije. Među zadaće stručnjaka za poslovni razvoj pripadaju i poslovi analize, uočavanja i ocjenjivanja poslovnih prilika, te poslovi potpore inovacijske i poduzetničke organizacijske kulture kao i poticanja proaktivnosti i kreativnosti među suradnicima.
Stručnjak za poslovni razvoj intenzivno surađuje i komunicira s unutrašnjim i vanjskim dionicima te podupire razvoj novih proizvoda i usluga, njihovo brendiranje i pozicioniranje. Doprinosi oblikovanju i argumentiranju izabranih strategija i metoda rasta, te usklađivanju razvojnih aktivnosti sa zadanim standardima, regulatornim okvirom, strategijom, načelima društveno odgovornog ponašanja i održivog poslovanja. Sukladno svom području odgovornosti, obnaša upravljačke funkcije (vodi razvojne timove, upravlja resursima, financijskim sredstvima) te samostalno upravlja radom i razvojem suradnika.
Sukladno ciljevima Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije u RH vezanim uz stjecanje poduzetničkih kompetencija istaknuto je kako je potrebno osposobiti dovoljne ljudske kapacitete za stručno, inovativno i poduzetničko ponašanje vezano uz nova područja gospodarskih aktivnosti, tj. za suvremene tehnologije i razvoj inovativnih usluga. U RH se poduzetničke kompetencije najvećim dijelom stječu na studijskim programima povezanim sa ekonomijom i poslovnom ekonomijom. Međutim, specificiranje zanimanja u kojima do izražaja dolazi upravo poduzetnička kompetencija je u embrionalnoj fazi. Oblikovanje standarda zanimanja za stručnjaka za poslovni razvoj pridonijet će izradi odgovarajućih standarda kvalifikacija što će kao posljedicu imati značajan doprinos razvijanju poduzetničke kompetencije polaznika studijskih programa.
U svrhu analize utemeljenosti standarda zanimanja stručnjak za poslovni razvoj, provedena je i analiza objavljenih oglasa o potražnji za stručnom radnom snagom za zanimanjima srodnim predloženom standardu zanimanja na Linkedin-u. Analiza je rezultirala identifikacijom oglasa koji u opisu zanimanja sadrže ključne poslove koji su u uskom fokusu stručnjaka za poslovni razvoj. Uočeno je kako se među identificiranim poslodavcima nalaze poduzeća različitih veličina koja djeluju u različitim sektorima. Temeljem toga, moguće je predvidjeti porast potreba za zanimanjem stručnjak za poslovni razvoj u svim djelatnostima, u svim fazama u životnom ciklusu i neovisno o veličini poslovnog subjekta.
Na temelju razvijenog standarda zanimanja, a kroz razgovore i fokus grupe s različitim dionicima, razvijen je i standard kvalifikacije magistar poslovne ekonomije iz poduzetništva, koji je u obvezne sadržaje studijskih programa identificirao sljedeća područja/skupove ishoda učenja (u obujmu od 60 ECTS-a): Prepoznavanje i komercijalizacija poslovnih prilika; Inovacijski kapacitet organizacije; Strateška perspektiva poslovanja; Financijska perspektiva poslovanja; Samostalan istraživački rad; Poslovni rast i razvoj; Internacionalizacija poslovanja; Suvremeni poslovni procesi; Ljudski potencijali i profesionalni razvoj; Razvojna marketinška perspektiva; Kvalitativne i kvantitativne metode istraživanja u poduzetništvu.
Uz navedena područja, svaka visokoškolska institucija, koja bude razvijala dvogodišnje diplomske studije, koji vode ka kvalifikaciji magistra poslovne ekonomije iz poduzetništva, ima mogućnost dodavanja vlastitih sadržaja, koji će taj studijski program učiniti specifičnim, i konkurentnim, dok će zajednička baza identificiranih područja osigurati prepoznatljivost takvih programa (u smislu očekivanja i ishoda učenja) od strane studenata, ali i poslovne zajednice.