Zašto je Hrvatski kvalifikacijski okvir bitan i na koji način je zamišljena njegova primjena?
Hrvatski kvalifikacijski okvir predstavlja instrument kojim se uređuje sustav kvalifikacija na svim obrazovnim razinama u Hrvatskoj, pri čemu omogućuje da svaka kvalifikacija u Hrvatskoj ima svoje mjesto, pa tako i one koje omogućava studiranje na EFST. Kvalifikacije se temelje na ishodima učenja, a kroz projekt E4 se usklađuju s potrebama tržišta rada, pojedinca i društva u cjelini, pri čemu se smještanjem kvalifikacija na određenu razinu omogućuje uspoređivanje i povezivanje različitih kvalifikacija. Kroz HKO se uvode standardi kvalifikacija tj. određeni standardi u smislu propisanih ishoda učenja koje kvalifikacije moraju imati, a s kojima obrazovni programi trebaju biti usklađeni. Također, kroz HKO se uvodi i standard zanimanja, tj. dokument, u kojem su jasno iskazane kompetencije potrebne za određeno zanimanje.
Zašto je EFST pokrenuo projekt E4 i stao iza njega kao inicijator i nositelj?
Naš fakultet posjeduje veliki intelektualni kapital, posebice u području vođenja projekata. Osim toga, EFST se nalazi među najboljim ekonomskim fakultetima na svijetu, obzirom da je akreditiran prestižnom EPAS akreditacijom. Sve navedeno je nametnulo EFST kao logičan izbor za nositelja projekta ovakvih razmjera. Važno je napomenuti kako je jedan od ciljeva projekta unaprijediti 11 studijskih programa na 8 visokoškolskih institucija u Republici Hrvatskoj. Radi se o 5 područja (računovodstvo, poslovna informatika, poduzetništvo, međunarodno poslovanje i turizam) uz podizanje institucionalnih kapaciteta za osiguranje kvalitetnog, interaktivnog, efikasnog nastavnog procesa. Zbog svega navedenog je važna izvrsna koordinacija aktivnosti na svim razinama projekta, kako bi se ostvarili sinergijski učinci svih dionika.
Koja je po Vama najvažnija značajka projekta E4?
Ciljevi projekta E4 omogućavaju smanjenje jaza između potreba tržišta rada i formalnog obrazovanja, tako da na realizaciji projektnih ciljeva rade eksperti sa 8 parterskih institucija iz cijele Hrvatske, koji u suradnji sa stručnjacima iz prakse definiraju budućnost obrazovnih programa. Kroz projekt su se osnovali gospodarski savjeti na svim parterskim institucijama koji kontinuirano održavaju sastanke, upravo u svrhu zajedničke suradnje pri unaprjeđenju studijskih programa, tj. povezivanja prakse i visokog obrazovanja.
Zašto E4?
Kratica E4 je sinteza svega onog što ovaj projekt podrazumijeva i na što se orijentira: Izvrsnost (Excellence), Učinkovitost (Efficiency), Obrazovanje (Education) i Ekonomiju (Economics).
Na koji način ste birali partnere u projektu?
Partneri na projektu su svi relevantni javni ekonomski fakulteti i sveučilišni odjeli u Hrvatskoj, s dugogodišnjim iskustvom u provedbi sveučilišnih studijskih programa iz polja ekonomije, posebice poslovne ekonomije i turizma. Svaki od partnera ima bogatu znanstvenu produkciju, vlastite znanstvene časopise, organizira međunarodne i domaće znanstvene skupove te aktivno sudjeluje u međunarodnim ERASMUS+ i drugim relevantnim programima EU. Uz Ekonomski fakultet u Splitu, partneri su Ekonomski fakultet u Rijeci, Ekonomski fakultet u Zagrebu, Ekonomski fakultet u Osijeku, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji, Sveučilište u Zadru, Sveučilište u Dubrovniku i Fakultet ekonomije i turizma Dr. Mijo Mirković u Puli.
Koliko je inovativnost i proaktivnost važna kada govorimo o temama kojima se bavi projekt E4?
Ovim projektom se inoviraju postojeći studijski programi, stoga je inovativnost i proaktivnost svih dionika tih procesa od iznimne važnosti. Od projekta E4 se očekuju dugoročni i pozitivni utjecaji na nastavno i nenastavno osoblje te na same partnerske institucije. Naime, projektom se povećava prepoznatljivost i atraktivnost studijskih programa i partnerskih institucija na domaćoj i međunarodnoj razini, osigurava se stalni i živi kontakt s lokalnim i regionalnim gospodarstvom kroz gospodarske savjete, a omogućava se i kvalitetnije praćenje karijera bivših studenata. Također, kroz projekt E4 su se na tri partnerske institucije osnovali Centri za razvoj karijera.
Projekt E4 se, među ostalim, bavi i unapređenjem studijskih programa. Zašto?
Unaprjeđenje studijskih programa proizlazi iz svih aktivnosti koje su projektom predviđene, a uključuju: izradu standarda zanimanja i kvalifikacija (što je uključilo i konkretna istraživanja zahtjeva poslodavaca i struke), osnivanje centara za razvoj karijera i gospodarskih savjeta te ispitivanje nastavnog osoblja o svim elementima razvoja i provođenja kurikuluma. Unaprjeđeni studijski programi će biti atraktivniji na domaćoj i međunarodnoj razini, a omogućit će i horizontalnu mobilnost studenata između odgovarajućih studijskih programa svih partnerskih institucija. Sve zajedno bi u konačnici trebalo polučiti i povećan interes studenata za studij i studiranje, povećanje kompetencija nastavnog i nenastavnog osoblja, dok bi na razini institucija projekt trebao rezultirati novim i poboljšanim pozicioniranjem partnerskih institucija prema svim dionicima koji obuhvaćaju studente, zaposlenike, gospodarstvo te partnere na domaćoj i međunarodnoj sceni.
Nailazite li tijekom provođenja projekta na neke izazove i prepreke i na koji način se nosite s njima?
Na projektu nema prepreka s kojima se ne možemo nositi. Sve eventualne nedoumice se brzo rješavaju, obzirom da na projektu radi izniman tim stručnjaka, koji iza sebe već imaju zavidne rezultate znanstvenog, nastavnog i stručnog rada. Primjerice, pandemija koronavirusa nije usporila procese provedbe projektnih aktivnosti, već je pružila iskustvo novog načina rada – rada na daljinu. Vjerujem da je kod svih sudionika projekta želja za ostvarenjem ciljeva projekta iznimno jaka, stoga tvrdim da ne postoji prepreka koju kao tim ne možemo prijeći ili izazov od kojeg želimo odustati.
Što kada projekt završi? Koje su dugoročne implikacije projekta?
Uz sve ranije navedeno, važno je naglasiti da se uspostavom gospodarskih savjeta na svakoj partnerskoj instituciji omogućava pravilno definiranje standarda zanimanja i standarda kvalifikacija; stalno ažuriranje kompetencija unutar definiranog standarda kvalifikacija u skladu s potrebama gospodarstva, a prema tome i kontinuirano unaprjeđenje studijskih programa i praksi; razvoj baze studija slučaja za potrebe nastave i slično.
Koja poruka bi se mogla izvući iz projekta za studente?
Studenti su u fokusu svake visokoobrazovne ustanove, stoga mi koji studentima prenosimo znanja moramo učiniti sve da taj proces bude što bolji i efikasniji te usklađen s potrebama gospodarstva. Kroz projekt želimo maksimalno poboljšati naše studijske programe i uvjete studiranja, pri čemu je naglasak i na svim dodatnim, potpornim aktivnostima studiranju (poput Centra za razvoj karijera), kako bi studenti po završetku studija bili adekvatno pripremljeni za ulazak na tržište rada i konstantan napredak na istom.