Uzimajući u obzir cilj projekta što uključuje poboljšanje kvalitete, relevantnosti i učinkovitosti visokog obrazovanja kroz razvoj standarda zanimanja i standarda kvalifikacija u polju ekonomije te unapređenje studijskih programa uz razvoj i korištenje modernih metoda učenja i poučavanja, ostvarenje specifičnih ciljeva projekta temeljit će se na ESG standardima i HKO-u, a obuhvatit će jačanje kompetencija nastavnog i nenastavnog osoblja, rad centara za razvoj karijera, gospodarskih savjeta, informiranja javnosti te svekolikog unapređenja sustava kvalitete (stvaranje institucionalnih i financijskih okvira održivosti).
Projekt će rezultirati unaprjeđenjem i inoviranjem postojećih sveučilišnih diplomskih studija iz područja turizma, čime će se ujedno omogućiti horizontalna mobilnost studenata između odgovarajućih studijskih programa svih fakulteta i sveučilišnih odjela koji izvode studije iz područja turizma. Očekuje se da će ishodi učenja koji će se postizati na svim fakultetima biti ujednačeniji i povezaniji s ishodima na međunarodnoj razini. Povezivanje institucija također garantira kriterije kvalitete stjecanja skupa kompetencija nužnih za zanimanja u turizmu koje sudionik obrazovanja može očekivati nakon završetka obrazovanja te će doprinijeti prepoznatljivosti kod poslodavaca i usmjeravanju specijalizacija prema potrebama tržišta rada
Po završetku prve faze projekta razvijena su dva prijedloga standarda zanimanja iz područja turizma. Sukladno tome pokrenuta su dva zahtjeva za upis standarda zanimanja:
- Stručnjak/stručnjakinja za upravljanje turističkom destinacijom
- Menadžer/menadžerica ugostiteljskih poduzeća
Zanimanje Stručnjak/stručnjakinja za upravljanje turističkom destinacijom predlaže se zbog potreba koje proizlaze s tržišta ponude tj. s aspekta samih destinacija i posljedica koje razvoj turizma ima na njih te zbog potreba s aspekta turističke potražnje. Iz perspektive same destinacije nužnost navedenog zanimanja proizlazi iz nužnosti upravljanja razvojem turizma te kontroliranja, optimiziranja i usmjeravanja njegovih ekonomskih, društvenih i okolišnih učinaka te osiguranje održivog razvoja i ravnomjernije distribucije koristi i tereta u lokalnoj ekonomiji.
Zanimanje Menadžer/menadžerica ugostiteljskih poduzeća predlaže se zbog dinamičnih promjena u turizmu koje proizlaze iz trendova koji se očituju kroz utjecaj tehnologije, primjenu modela ekonomije dijeljenja i ekonomije doživljaja te općenite kompleksnosti turističke potražnje koja se očituje kroz dislociranost od turističke ponude. Navedene promjene stvorile su potrebe za profiliranjem novih stručnjaka u domeni turizma i ugostiteljstva, koji su sposobni kreirati nove sadržaje, prateći pri tome suvremene turističke trendove, potrebe suvremenih turista i prepoznajući prilike iz okruženja. U strateškom smislu zahtjev za oblikovanje ovog standarda zanimanja u funkciji je strateških prioriteta Europske Unije i RH posebno u pogledu osiguranja rasta zapošljavanja i konkurentnosti.
U sljedećoj fazi projekta razvijena su dva prijedloga standarda kvalifikacija temeljena na odgovarajućim ishodima učenja i pokrenuta su dva zahtjeva za upis standarda kvalifikacija. Iz područja turizma:
1.) Magistar ekonomije u turizmu
2.) Magistar poslovne ekonomije u ugostiteljstvu
U okviru projektnih aktivnosti trenutno se provodi unaprjeđenje diplomskih studijskih programa utemeljeno na prijavljenim standardima kvalifikacija.